BlogDers Çalışma Teknikleri İsimleri Nelerdir? Verimli Ders Çalışma Taktikleri

Ders Çalışma Teknikleri İsimleri Nelerdir? Verimli Ders Çalışma Taktikleri

Hepimiz biliriz ki başarılı bir hayat için çok çalışmak, disiplinli olmak önemlidir. Fakat verim almadığınız müddetçe çok çalışmak size istediğiniz faydayı vermeyebilir. Bu nedenle etkili çalışmak çok önemlidir. Verimli ders çalışmak için araştırmalarla kanıtlanmış en etkili taktikleri sizler için derledik. Bu yazımızda Pomodoro, Feynman ders çalışma yöntemleri, ders çalışma tüyoları, ders çalışma tekniklerinin isimlerini ve verimli ders çalışma taktiklerini öğreneceksiniz. İşte tüm detaylar..

Ders Çalışma Tekniklerinin İsimleri Nelerdir?

Ders çalışmak için araştırmalarla desteklenmiş ve oldukça verimli olan 2 adet çalışma tekniği vardır. Bunlar Pomodoro tekniği ve Feynman tekniğidir.

Pomodoro Ders Çalışma Tekniği

Pomodoro yöntemi öğrenciler tarafından tercih edilen, oldukça yararlı ve verimli bir ders çalışma tekniğidir. Buraad amacımız zamanı en akıllı şekilde yönetmek ve maksimum faydayı alabilmektir. Peki bu etkili Pomodoro ders tekniğini nasıl yapabilirsiniz hemen bir örnekle bahsedelim. Örneğin matematik dersiniz için 4 konunuz var. Bu konuyu eşit olarak parçalara bölmelisiniz ve çalışma zamanını ayarlamalısınız. Bu çalışma zamanı kişiye göre değişmekle birlikte çoğunlukla 25 dakikadır. 25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakika mola verirsiniz. Molanız bittikten sonra tekrar 25 dakikda ders çalışmaya dönersiniz. Bu uygulamayı 4 defa tekrar etmek Pomodoro’dur. Sonrasında ise 30 dakikalık mola verebilirsiniz. Buradaki kilit nokta şudur; ders çalışma zamanınızı 25 dakika olarak tanımladıysanız bu süre aralığı içinde kesinlikle başka etkinliklerle ilgilenmemeli ve dikkatinizi dağıtmamalısınız. Süre aralığı bittikten sonra molanızı verebilir ve molanızda dinlenirsiniz. Pomodoro, oldukça etkili bir ders çalışma tekniğidir ve bu ders çalışma taktiğini denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle sınav zamanında 8 pomodoro yapabilirsiniz.

Feynman Öğrenme Tekniği İle Verimli Ders Çalışma

Anlamadığınız konuları, zorlandığınız dersleri anlamanız için bu yöntem oldukça faydalıdır. Ayrıca ne kadar çalışırsanız çalışın unuttuğunuz konular oluyorsa da bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ayrıca etkili bir şekilde ders çalışmanızı sağlar.

Feynman ders çalışma yöntemi 4 aşamadan oluşmaktadır.

Feynman yöntemi basamakları şunlardır:

  1. Basamak: Konuyu belirleyin. Bu öğrenmekte zorlandığınız konu olabilir.
  2. Basamak: Bu konuyu karşınızda hiç bilmeyen bir kişi varmış gibi anlatmaya çalışın.
  3. Basamak: Takıldığınız bir nokta olursa tekrar gözden geçirin.
  4.  Basamak: Sadeleştirin ve benzerlikler yakalamaya çalışın.

Pomodor ve Feynman yöntemi ile sınavlarınızda oldukça başarılı olabilirsiniz. Öğrenciler için oldukça elverişli olan bu yöntemlerin sizin çalışma isteğinizle etkili olacağını lütfen unutmayın.

Yorumlar

Diğer Yazılar

En çok kazanan üniversite bölümleri hangileri
Tiktok fenomenleri kimler?
Yeni iş fikirleri neler?
Youtube popüler içerikler
02129095240 YoutubeAbonesi