BlogmRNA aşısı nedir

mRNA aşısı nedir

mRna Aşısı Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Covid-19 pandemisiyle birlikte hepimizin hayatında yer eden aşı tartışmaları gün geçtikçe yeni boyutlar kazanıyor. Bu merak konularının başında gelen mRNA aşısı mı yoksa inaktif aşı mı daha etkili sorusu ise sağlığını düşünen herkesin gündemini oluşturuyor. Sizler için mRNA aşısı nedir sorusuna yanıt vererek akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyoruz.

mRNA Aşı Ne Demek?

Seçecek olduğu aşının içeriği ve etkisi hakkında soru işaretleri bulunan vatandaşlar için özellikle mRNA aşının ne olduğu ve inaktif aşıya göre farkı önemli. Fiziksel veya kimyasal yöntemlerle tamamen etkisiz hale gelen organizmaları içeren aşı inaktif aşı olarak adlandırılırken, mRNA aşının ise virüsün genetik yapısının kopyalanmasıyla elde edilmesi söz konusu. Çin’de üretilen Sinovac aşısı inaktif aşı olma özelliği gösterirken Almanya’dan getirilen Pfizer/BioNTech aşısının ise mRNA aşı olduğunu eklemek gerekiyor. Corona virüsü ile mücadele sürecinde her iki aşı da yaygın şekilde kullanılmakla birlikte,  mRNA aşının özellikle Delta varyantına karşı koruyuculuğunun yüksek derecede olması ise dikkat çekiyor.

mRNA Aşı Özellikleri

mRNA aşının üretimi bahsedildiği gibi virüsün genetik yapısının kopyalanmasından ileri geliyor. mRNA aslında protein sentezinden sorumlu olan ve her insanda bulunan bir genetik şifre olmakla birlikte, aşı için bu genetik şifrenin biyoteknolojik metotlarla üretimi sağlanıyor. Aşıyı geliştiren bilim insanları virüsün genetik şifresindeki önemli kısmı alıyor ve yağ ile kaplayarak hücrenin içine girebilmesini sağlıyor. Elde edilen kod hastalara enjekte edildikten sonra mRNA aşı hücrelere giriyor ve virüse karşılık hangi proteinin üretilmesi gerektiğini gösteriyor. Protein kodunu alan bağışıklık sistemi ise antikor ve T hücreleri üreterek enfekte yani virüsü alan hücrelerin yok olmasını sağlıyor.

Aşı çeşitlerini öğrenen pek çok kişi için hangisinin daha etkili olduğu ise bir diğer önemli soru oluyor. Delta varyantına karşı yüksek koruyuculuğu ile ön plana çıkan mRNA aşısının, daha önce inaktif aşı olan kişilere de en az 3 ay geçtikten sonra uygulanması öneriliyor. Kalp hastalıkları veya alerjik hastalıklar gibi ciddi şikayetleri olmamak kaydıyla pek çok kişi iki doz inaktif aşı sonrasında gerekli süre geçtikten sonra mRNA aşı uygulaması için hastanelere başvuruyor. Bu noktada seçim ise öneriler ve verilen bilgiler ışığında hastanın kendisine bırakılıyor. 

Yorumlar

Diğer Yazılar

En çok kazanan üniversite bölümleri hangileri
Tiktok fenomenleri kimler?
Yeni iş fikirleri neler?
Youtube popüler içerikler
02129095240 YoutubeAbonesi