BlogÖzgüven Eksikliği Neden Olur? Özgüvensizlik Belirtileri Nelerdir? Çözüm Önerileri

Özgüven Eksikliği Neden Olur? Özgüvensizlik Belirtileri Nelerdir? Çözüm Önerileri

Özgüven kişilerin kendi kendine güven duyması olarak ön plana çıkar. Özgüven aynı zamanda bireyin harekete geçmesini tetikleyen duygulardan biridir. Özgüven duygusunun temelinde aşağıdaki duygular hakimdir. Bunlar;

 1. Sevgi
 2. Saygı
 3. Kabul görme
 4. İletişimdir.

 

Özgüven kazanmak için kişiler aşağıdaki yöntemleri deneyebilirler;

 • Özgüven sahibi olmanın en birinci temel kuralı kendini sevmektir, kişinin bu dönemde tarz yaratması ve kendisine imaj katması benlik duygusunun artmasını sağlayacaktır. Özgüven kazanmak için kişiler dış görünüşlerini değiştirebilirler, farkı bir saç modeli ve kıyafet modelleri bu dönemde kişilerin yardımcısı olacaktır.

 

 • Özgüven sahibi olmak isteyen kişiler yeni insanlarla tanışarak farklı sosyal ortamlara girebilirler. Sosyal ilişkileri yükseltici ve sosyal ortamlarda aktif düzeyde rol oynamak kişilerin özgüvenini artırabilir.

 

 • Özgüven sahibi olmanın bir diğer yolu ise ikili ilişkilerdir, kişiler ikili ilişkilerini geliştirerek özgüven sahibi olabilirler.

 

Özgüvenli Bireylerin Özellikleri Nelerdir?

Özgüvenli bireylerin özellikleri şu şekilde listelenebilir;

 1. Kendini her haliyle kabullenme,
 2. Pozitif düşünce becerilerini sürekli hayatlarında uygulama,
 3. Stres kontrolünü etkili bir biçimde gerçekleştirme,
 4. Kendini değerli hissetme,
 5. Uyum gücü yüksek olma,
 6. İkili ilişkileri güçlü olma,
 7. Stres anında sakin kalma,
 8. Cesur olma ve riskten korkmama,
 9. Olumlu duyguların gelişimi kişilerde fazladır.

 

Özgüveni Düşük Olan Kişiler Nasıl Olur?

Özgüveni düşük olan kişilerin özellikleri nasıl olur?

 1. Fiziksel görünüşünü kişiler sevmezler.
 2. İçine kapalı olurlar.
 3. Sürekli olarak karamsar olurlar.
 4. Karar almada kişiler zorluk çekerler.
 5. Sosyal ortamlara giremezler.
 6. Hayır deme duyguları gelişmemiştir.
 7. Risk almaktan korkarlar.
 8. Olaylardan çok çabuk etkileniyorlar.
 9. Umutsuzluk hakimdir.
 10. Eleştirilere kapalıdırlar.
 11. Tek başlarına hayatta hiçbir şeyleri yapamazlar.

 

Özgüven Kaybı Neden Olur?

Özgüven kaybı kişilerde birçok sosyal ve fiziksel etmenlere bağlı olarak gelişebilen bir döngüdür. Örneğin kişilerin sevdiği bir kişi ölürse kişiler bu dönemde özgüven algısını kaybederler. Kişilerin özgüvenini kaybetmesine sebep olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 

 1. Aile
 2. Stres
 3. Ergenlik dönemi problemler
 4. Psikolojik olumsuzluklar
 5. Ekonomik problemler
 6. İşsizlik
 7. Eleştiri
 8. Başarısızlık sorunu

 

Özgüven Eksikliği Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar!

Özgüven eksikliği kişilerde ergenlik döneminde ortaya çıkar. Okul döneminde kişilerin yaşamış olduğu arkadaşlarıyla problemler gelecekte kişilerin özgüven eksikliğiyle karşı karşıya kalmasına vesile olacaktır. Özgüven eksikliği döneminde kişiler psikolojik destekte alabilirler. Psikolojik destek eşliğinde bu sorun çok kısa bir süre içinde sonlanacaktır. Terapistler bu dönemde kişilere bire bir terapi uygulanır.

 

Özgüven Eksikliği Psikolojik Destek

Psikolojik destek her dönemde kişilerin ihtiyacı olabiliyor. Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin psikolojik destek almaları sorunların daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır. Bu dönemde psikolojik seanslar eşliğinde kişiler 10 seansta özgüven problemini çözüme kavuşturacaktır. Özgüven eksikliği sırasında kişilere BDT terapisi de uygulanır.

 

Özgüven Eksikliği ve Travmaların İlişkisi

Özgüven eksikliği kişilerde travmalara bağlı olarak ortaya çıkan bir süreçtir. Çocukluk döneminde yaşanan travmalar kişilerin ileride özgüven eksikliğiyle karşı karşıya kalmasına vesile olabilirler. Aile içinde yaşanan kavgalar, arkadaş grubu içinde yaşanan olumsuz gelişmeler kişilerde ileride travma olabiliyor. Bu travmalarda elbette ki özgüven eksikliğinin oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerin başında geliyor.

Özgüven eksikliğini kişiler psikolojik destek almadan da çok kolay bir şekilde kendi başlarına çözebilirler. Bu dönemde kişilerin hayat tarzlarını değiştirmelerini ve kılık-kıyafetlerine çeki düzen vermeleri özgüven sorununu ortadan kaldıracak olan faktörler arasındadır. Bu dönemde kişiler bulundukları sosyal ortamları değiştirerek yeni sosyal ortamlara girerlerse özgüvenleri artar ve gelişir.

 

 

Yorumlar

Diğer Yazılar

En çok kazanan üniversite bölümleri hangileri
Tiktok fenomenleri kimler?
Yeni iş fikirleri neler?
Youtube popüler içerikler
02129095240 YoutubeAbonesi